Історія створення
Питання опалення - одним з найважливіших для виживання індивідуума і суспільства в цілому. З далекої давнини мало що змінювалося, хіба що дрова на вугілля. Але з другої середини XIX століття багато змінилося: каміни були замінені радіаторами, а з видобутком нафти з'явилися і газові котельні, які забезпечують центральне та індивідуальне опалення досі.
Широке поширення набуло електрику, а з ним і кабельна промисловість. Про те, що проводячи струм провід гріється знали: Едісон придумав лампочку, Тесла проводив свої божевільні досліди, а англійці спочатку перевели телеграф до Індії, а потім перевели його в режим телефону. У 1926 році була подана заявка на патент на гріючий провід для грунту - прототип сучасного нагрівального кабелю, але до кінця ХХ століття, нагрівальні кабелі не мали широкого застосування в побуті. Все змінилося, коли ми задумалися про екологію.
Для більш раціонального використання - компенсації нічного провалу в споживанні електроенергії, в країнах ЄС був введений «нічний тариф» - 30% від денного. Виявилося, що нагрівальний кабель, покладений в стяжку, як не можна краще підходить для нагріву бетону, за ніч акумулює тепло, а вдень віддає його. Такий спосіб отримав назву теплоакумуляційного опалення. У Німеччині розробили ряд стандартів, які описували застосування бетонів, покриття для підлоги та теплоізоляційних матеріалів при проєктуванні та виготовленні такого опалення. В Україні активним впровадженням кабельного обігріву займався к.т.н. Розинський Д.І.
У 2005 році, на своїх виробничих потужностях завод «Одескабель», за активного сприяння генерального директора Иоргачева Д.В. і участі провідного фахівця зі спеціальних видів кабелів Оксак В.В. запустив серійне виробництво нагрівальних кабелів. Ці кабелі застосовані в рамках державної програми по впровадженню теплоакумуляційного опалення в дитячих і шкільних установах Хмельницької області Розинська Д.І.
У 2011 році на базі існуючого нагрівального кабелю був розроблений новий, в якому застосовані безпечні, як для споживачів, так і для співробітників заводу, матеріали. Цей кабель сьогодні відомий під торговою маркою Woks, права на нього належать ПАТ «Одескабель».
![]() |
||
![]() ![]() |
|
ПАТ Одескабель: виробництво теплої підлоги Woks